Jdi na obsah Jdi na menu
 


Všeobecně o tkalcovství a vzniku nejen v naší zemi

29. 3. 2009

@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@


Všeobecně o tkalcovství a vzniku nejen v naší zemi

 

Obrazek

 Stáda ovcí se pasou na horských stráních už řadu století. Ovce poskytovaly svým chovatelům především maso a mléko, ale také vlnu. Ta byla používána k výrobě tkanin.

 

 Zručnému bačovi trvá ostříhání ovce několik minut. Kvalita vlny se posuzuje podle její délky, pevnosti, mastnoty, vlhkosti a obsahu nečistoty. Množství rouna závisí na velikosti a váze ovce, a také na jejím věku a pohlaví.

 Jak se příze zpracovávala dál?

 Ruční kolovrat byl vynalezen někdy před rokem 1480. Několik století se udržel v textilní  výrobě jako jeden z nejdůležitějších vynálezů.

 Na primitivním kolovrátku bylo možno za hodinu vyrobit 300 až 400 m příze. Byl to podstatný pokrok proti předení s pomocí přeslenu, s nímž se ani nejzručnějším ženám nepodařilo upříst více než 80 m vlněné příze za hodinu.
 Hnací kolo kolovrátku mělo původně ruční pohon, od 16. století bylo poháněno šlapáním.

 Tkalcovským stav je jedním z nejstarších vynálezů lidské historie.V turecké Anatólii byly nalezeny zbytky textilií, které byly zhotoveny pravděpodobně na primitivních ležatých a svislých stavech už někdy v 7. tisíciletí před naším letopočtem.

 Šlapadla k pohybu tkalcovského brda použili poprvé v Číně ve 2. století našeho letopočtu. Evropa si toto vylepšení osvojila až ve středověku.

 Použitím stavu s děrovanými kartami, které zavedl v r. 1808 Francouz Jacquard, se rozšířili možnosti tkalců. Papírové karty pro tkalcovské stavy se staly pravzorem děrovacích štítků pro moderní počítací stroje.Obrazek

 Ze století do století putoval tkalcovský stav – jeden z nejstarších průvodců lidí dějinami. A jeho člunek, smýkaný neúnavně stovkami  generací sem a tam, by za ta staletí snad dorazil ke hvězdám.

 První spřádací stroj na světě byl vyroben v r. 1764. Měl osm vřeten. Výrazně zrychlil a zlevnil výrobu příze. Spřádání je velmi důležitým prvkem textilní výroby. Pevnost příze totiž závisí na stupni zkroucení vláken. Moderní stroje provádějí tuto operaci obrovskou rychlostí.

 

 Barvení vlny v českých zemích je doloženo už ve středověku. Provádělo se vyvařením tkanin v barvicím roztoku, například v duběnce, která dávala černou barvu.

 Na žluto se zase barvilo šafránem, jehož pěstování bylo na Moravě zaznamenáno už v r.1227.

 Světlící barvířskou se barvilo na černo a oranžovo. Na modro se zase barvilo borytem.

Obrazek

@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@