Jdi na obsah Jdi na menu
 


Výroba varhan na českém území

26. 3. 2009

$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$


Výroba varhan na českém území


Obrazek


 

  Vyrobit jakýkoli hudební nástroj patřilo odedávna k vrcholům řemeslné dovednosti. Ale postavit varhany - královský nástroj - se vždy odvážili jenom nejdovednější  s řemeslníků. Proto se podíváme do Krnova, do továrny, v níž se varhany vyrábějí a rekonstruují už od roku 1873.

 Tento podnik patří k nejvýznamnějším na světě. Rozsahem není veliký – vždyť zaměstnává pouhé dvě stovky lidí - , ale jeho výrobky znají lidé ve stovkách měst pěti kontinentů.

 V Krnově se varhany nejenom vyrábějí, ale také obnovují. Odborníci říkají , že rekonstrukční práce jsou mnohem náročnější než nová výroba. V jedné z dílen byli právě jedny takové rekonstruované varhany. Pocházeli z Broumova a byly vyrobeny už v 18.století! Nepatří k největším nástrojům, ale jejich rekonstrukce vyžaduje stejnou péči, jaká byla například věnována obnově proslulého barokního varhanního stroje v kostele sv.Mořice v Olomouci.

 Varhany znala už antika. Za starého Řecka a Říma byla varhanní hra součástí nesčetných aristokratických slavností. Varhanami – kterým se říkalo organum pneumaticum nebo organum hydraulicum- byly doprovázeny různé kratochvíle a tanec. Není tedy pravda, že varhany byly vždy součástí pouze církevních obřadů. Nebylo tomu tak a ni v dobách  vypjatého náboženského zanícení jezuitů.


Obrazek

 Jsou doklady o tom, že o varhany se vedl i principální církevní spor. Doba husitská se například o varhanní hře vyslovila nepříliš lichotivě ústy svých kněží, že je to,…pouhé marných lidí náramné lelkování a dyndování kratochvilné…

 Varhany byly královským nástrojem i ve smyslu finančním. Vždyť pořídit si tento nástroj si mohla dovolit jenom nejbohatší náboženská obec. Ještě v 18.století měl například na Moravě varhany pouze každý pátý kostel!

 A teď nahlédneme do krnovského závodu. Firmu založili v roce 1873 bratři Riegerové. Už téhož roku se první krnovské varhany dostávají na světovou výstavu do Vídně a o pět let později slaví další úspěchy na výstavě v Paříži. Sláva krnovských řemeslníků se rozlétá do světa.

 V roce 1880 navštěvuje dílny v Krnově císař František Josef I. Otto Rieger je také vyznamenán papežem – to už byl podnik poctěn honosným titulem ,,C.k. dvorní dodavatel“. Mezi největší odběratele krnovských varhan patřilo v 19.století samozřejmě především Rakousko-Uhersko, ale práci zdejších varhanářů už poznali i v Norsku, Anglii, Německu, Španělsku, Rusku, Turecku, Itálii, Palestině, Portugalsku a Dánsku.


Obrazek


$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$